image

Vo svetovej výrobe sa používa od roku 1923. Jeho ďalší názov je titánová bieloba, pod označením E171, TiO2, Cl77891.

Chemická zlúčenina TiO2 je anorganický, kryštalický, chemicky a biologicky inertný materiál. Je tepelne stabilný, nehorľavý a prakticky nerozpustný vo vode, kyselinách a organických rozpúšťadlách. Vyskytuje sa v prírode v kryštalickej forme v mineráloch napr. v ilmenite alebo leuxocéne, ktoré môžeme nájsť bežne na piesočných plážach. Oxid titaničitý je extrémne odolný voči svetlu, má vysoký index lomu a veľmi vysokú schopnosť rozptylu svetla. To znamená, že má najvyšší stupeň farebného krytia zo všetkých bielych pigmentov a taktiež vynikajúcu rozjasňovaciu schopnosť pre farebné médiá.

 

Iné známe biele pigmenty zatiaľ tieto vynikajúce vlastnosti dosiahnuť nemôžu, preto sa oxid titaničitý už desiatky rokov používa všade tam, kde je vyžadované kvalitné zosvetlenie a bielenie. Napríklad jasne biela farba v zubnej paste, žuvačkách, cukríkových poťahoch, tabletách, opaľovacích krémoch a vitamínových kapsulách je vďaka E171. Používa sa vo forme nanočastíc menších ako 100 nm. Tento tvar molekuly zvyšuje priepustnosť, čím menšia je veľkosť, tým ľahšie sa absorbuje.

 

V roku 2010 sa objavili výsledky výskumu vplyvu oxidu titaničitého na naše zdravie. Ukázalo sa, že táto látka je karcinogénna a preto je už v mnohých krajinách zakázaná. Škodlivý účinok E171 je založený na produkcii kyslíkových radikálov, ktoré spôsobujú oxidačný stres – teda majú genotoxický účinok. Poškodzujú DNA, genetický materiál buniek, čo vedie ku karcinogénnym účinkom. Oxidačný stres spôsobuje poškodenie buniek, zápaly, imunitné reakcie atď. Je hlavnou príčinou starnutia človeka.

 

Vedci z Turínskej univerzity tvrdia, že oxid titaničitý tiež vedie k rozpadu nervových buniek a narúša funkciu mozgu. Francúzski a luxemburskí vedci zistili, že farbivo E171 zvyšuje riziko prekanceróznej hyperplázie tráviaceho systému o 40 %. Do roku 2016 bol považovaný za úplne bezpečné aditívum. Konečné prehodnotenie však pripúšťa, že nemožno úplne vylúčiť obavy z genotoxicity. Na animálnych modeloch bolo preukázané zvýšené riziko vzniku nádorov pri vdýchnutí. Citlivým osobám môže spôsobiť podráždenie pokožky.

 

Mimochodom, v roku 2020 sa Francúzsko stalo prvou krajinou, ktorá zakázala potravinársku prídavnú látku E171 kvôli jej možným škodlivým účinkom na človeka a nedostatku vedeckých údajov potvrdzujúcich jej bezpečnosť. Používa sa aj do krmiva pre zvieratá, plní funkciu ochrany proti UV žiareniu v potravinových obaloch, alebo sa používa ako farbivo do atramentových pier, keramiky, tabletkách, kozmetike. Jeho najdôležitejšie použitie je pri výrobe farieb a lakov, papiera a plastov, čo predstavuje približne 80 % svetovej spotreby oxidu titaničitého.

 

Oxid titaničitý je obľúbenou zložkou farieb a podľa odhadov sa nachádza v 2/3 všetkých komerčných farieb. Podľa prieskumu z roku 2018 bola celková hodnota komerčne dostupných farieb s obsahom oxidu titaničitého 13,2 miliardy USD.

 

Pokiaľ ide o kozmetické použitie, používa sa v malých množstvách ako zahusťujúca, zmatňujúca pomocná látka a vo väčších množstvách ako fyzikálna ochrana pred slnkom vo forme opaľovacieho krému, keďže oxid titaničitý filtruje aj škodlivé UV žiarenie.

 

Od roku 2022 je používanie oxidu titaničitého zakázané iba v potravinách. Zaujímavé je, že v liečivých výrobkoch bude naďalej povolený, kým sa nenájde vhodná alternatíva. Lenže vo všetkých členských štátoch EÚ sú na pultoch obchodov stále k dispozícií kozmetické prípravky a zubné pasty s obsahom oxidu titaničitého. Myslíte si, že váš obľúbený rúž je čistý, bez oxidu titaničitého? Keď venujete chvíľu času na prečítanie jeho zloženia, tak takmer všetky ho obsahujú!

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.