Pomocou dát od dánskych dvojčiat vedci z University of Southern Denmark zistili náznaky, že tetovací atrament môže zvýšiť riziko rakoviny kože a lymfómu. Je to preto, že tetovací atrament sa hromadí v lymfatických uzlinách. Zistenia vyvolávajú nové otázky o dlhodobých zdravotných účinkoch tetovania.
Ľudia často rozmýšľajú, či sa nechajú tetovať. Je tu ale jedna vec, o ktorej väčšina ľudí zabudne premýšľať – aký vplyv môže mať tetovanie na ich zdravie v dlhodobom horizonte. Čo sa stane s atramentom, ktorý je v pokožke? Zostáva to všetko na povrchu pokožky, kde je to viditeľné, alebo to cestuje ďalej do tela? Výskum ukázal, že tetovací atrament nezostáva len tam, kde je aplikovaný. Častice z atramentu môžu migrovať do lymfatických uzlín, kde sa hromadia.
Výskumníci z katedry verejného zdravia a katedry klinického výskumu na Univerzite južného Dánska (SDU) spoločne s Helsinskou univerzitou skúmali, či by to mohlo mať zdravotné následky. Pomocou dát od dánskych dvojčiat zistili, že tetovaní jedinci sú častejšie diagnostikovaní s rakovinou kože a lymfómu v porovnaní s tými, ktorí sú bez tetovania.
Atramentové častice v tele môžu ovplyvniť celý organizmus a zdravie jedinca. Lymfatické uzliny sú kľúčovou súčasťou homeostatického systému, ktorý pomáha filtrovať škodlivé cudzorodé látky z tela. Keď tetovací atrament prenikne do kože, časť z neho je absorbovaná do lymfatických uzlín. Vedci sa obávajú najmä toho, že tetovací atrament môže vyvolať chronický zápal v lymfatických uzlinách, čo by v priebehu času mohlo viesť k abnormálnemu rastu buniek a zvýšenému riziku rakoviny. To môže znamenať, že systém rovnováhy v našom organizme neustále reaguje na atrament a môže to oslabiť funkciu lymfatických uzlín, tým spôsobí rôzne zdravotné následky.
Štúdium takéhoto poškodenia je náročné, pretože rakovina sa môže objaviť až o niekoľko rokov. To znamená, že expozícia u mládeže nemusí viesť ihneď k chorobe, ale až o desiatky rokov neskôr, čo sťažuje meranie priameho účinku.
Táto štúdia je založená na dátach 5.900 dánskych dvojčiat. Analýzou vzorcov tetovania spolu s diagnózami rakoviny zistili vyšší výskyt rakoviny kože aj lymfómu u tetovaných jedincov. Jedinečným aspektom tohto prístupu je, že môžeme porovnať dvojčatá, kde napríklad jeden má rakovinu, ale inak zdieľajú mnoho genetických a environmentálnych faktorov. Výsledky ukazujú, že súvislosť medzi tetovaním a rakovinou je najviac viditeľná u tých, čo majú tetovanie na veľkej časti pokožky, definovanej ako dlaň.
Pri lymfóme je rýchlosť takmer trikrát vyššia u skupiny jedincov s veľkým tetovaním v porovnaní s tými bez tetovania. Túto mieru nebezpečenstva predstavuje vek, načasovanie tetovania a ako dlho sú jednotlivci sledovaní v štúdii. To naznačuje, že čím väčšie je tetovanie a čím dlhšie tam bolo, tým viac atramentu sa hromadí v lymfatických uzlinách. Ďalšie výsledky z dánskeho štúdia ukazujú, že ľudia sa dávajú tetovať stále častejšie. Vedci odhadujú, že štyri z desiatich žien a traja z desiatich mužov budú mať tetovanie do veku 25 rokov.
Väzba na lymfóm bola tiež pozorovaná v nezávislej švédskej štúdii z roku 2024. Sú niektoré atramentové farby horšie ako iné? Predchádzajúce výskumy naznačili, že niektoré pigmenty v tetovacom atramente môžu byť problematickejšie ako iné. Atrament môže obsahovať potenciálne škodlivé látky. Tak napríklad červený atrament častejšie spôsobuje alergické reakcie.
Vedci teraz plánujú preskúmať, ako častice atramentu ovplyvňujú funkciu lymfatických uzlín na molekulárnej úrovni a či sú určité typy lymfómu spojené s tetovaním viac ako iné. Chcú zistiť, ako fungujú biologické mechanizmy v lymfatických uzlinách, keď sú vystavené časticiam atramentu v priebehu desaťročí.
Komentáre 0
Pridať komentár