Chitosan uľahčuje udržiavanie hmotnosti, odporúča sa aj ľuďom trpiacim poruchami metabolizmu tukov. Chitosan zvyšuje účinnosť inzulínu. Účinný celiteľ kožných a mäkkých tkanív.
Chitosan je najvýdatnejším zdrojom polysacharidov (zložených uhľohydrátov). Pozostáva z chitínu obsiahnutého v schránkach kôrovcov a bunkových stenách niektorých druhov húb. Je netoxický a biologicky odbúrateľný. Práve preto sa čoraz častejšie aplikuje nielen ako podporný prvok stravovania, ale aj v kozmetológii alebo biotechnológii. Odborníci na výživu označujú chitosan za šiesty prvok nevyhnutný pre život spolu s bielkovinami, tukmi, cukrami, minerálnymi zlúčeninami a vitamínmi.
Chitínové vlákna majú schopnosť viazať a eliminovať žlčové kyseliny a cholesterol z tráviaceho systému. Tým znižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi. Pravidelné používanie pomáha kontrolovať metabolizmus krvného cukru a krvný obeh.
Jednotlivé jeho zložky uľahčujú posun obsahu žalúdka ďalej do črevného traktu. Tiež pomáha posilňovať výstelku čriev a zlepšuje ich peristaltiku.
Chitosan čistí tráviaci systém a celé telo od toxínov a od ťažkých kovov, ako je olovo a ortuť, aj prostredníctvom ich naviazania a vylúčenia stolicou. Dokáže tiež aktivovať prirodzenú obranyschopnosť tela.
Výskumní pracovníci, ktorí skúmajú používanie chitosanu užívaného menej ako 12 dní, nenašli žiadne výhody (Int. J. Obesity 2002, 26 (1): 119-1122) a navrhujú, aby sa chitosan užíval Minimálne 12 týždňov, kým sa prejavia jeho účinky.
Nedávny experiment ukázal, že chitosan pomáha predchádzať cukrovke u myší, najmä formou cukrovky, ktorá súvisí s obezitou. (Biol., Pharm.Bull., 2002, 25 (2): 188-1192). Tento experiment ukázal, že chitosan môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi. Okrem toho ďalšie štúdie zistili, že chitosan vyvažuje účinky buniek, ktoré produkujú inzulín. (J. Biomater, Sci Polym, 2001, 12 (11): 1243-1252) ,
Chitosan má chemickú štruktúru trochu podobnú chemickej štruktúre glukosamínu, známej prírodnej podpory na artritídu. To znamená, že sa správa rovnakým spôsobom ako glukosamín, pokiaľ ide o hojenie tkanív.
Čínski vedci objavili podobné výhody aj pre chitosan (Zhong Wai 1998, 36 (6): 379-381). Napríklad sa zistilo, že chitosan znižuje tvorbu jaziev po poranení a zabraňuje adhéziám (keď sa vaše tkanivá splynú) po poškodení kĺbov. Používanie chitosanu v dlhodobom horizonte, udržuje zdravé väzivá a všeobecne sa zlepšuje pohyblivosť kĺbov (Zhong Xiu 2000, 14 (2): 80-82).
Odkazy: