Je pre svoje účinky nazývaná "Peruánskou modrou tabletkou". Prispieva k normálnej funkcii mozgovej činnosti.
Maca, maka - žerucha peruánska - je prastará bylina peruánskych Ánd. Súčasný vedecký výskum potvrdil jej výrazný účinok na zlepšenie fyzickej a psychickej výkonnosti, predĺženie života a predovšetkým má významný vplyv na reprodukčné zdravie. Maca je 100 % bezpečná bez vedľajších účinkov.
Maca je rastlina pochádzajúca z centrálnych Ánd. Podľa výsledkov výskumu obsahuje vápnik, fosfor, železo, alkaloidy, uhľohydráty (levulózy, maltóza a škroby, vitamín C a mastné kyseliny.
Ich hlavné účinky sú: podpora kalcifikácie kostí, revitalizácia činnosti neurónov (mozgových buniek), stimulácia tvorby červených krviniek (tvorba zrenia červených krviniek), stimulácia reprodukčných orgánov (u oboch pohlaví), zabraňujú predčasnému starnutiu buniek atď.
Užíva sa proti rachitíde a osteomalácii (dekalcifikáciu kostí u detí a dospelých), pre zníženie fyzickej a duševnej únavy, pri rôznych typoch chudokrvnosti, proti sterilite u žien aj mužov, reguluje menštruačný cyklus u žien a mužov zbavuje impotencie. Zabraňuje predčasnému starnutiu a fyzickej slabosti.
Je užitočná vďaka látkam, ktoré obsahuje v koreni, sú to hlavne vitamíny, stopové prvky, ale aj látky s afrodiziakálnymi účinkami (napríklad isothiokyanát). Dodnes maku používajú ženy domorodých kmeňov južnej a strednej Ameriky aby boli plodné a muži na posilnenie a zlepšenie kvality množstva spermií. Muži po užívaní maky pociťujú väčšiu sexuálnu túžbu. Dochádza u nich k posilneniu libida a zvyšuje sa počet spermií. Maka je schopná zvýšiť fyzickú výkonnosť a zdatnosť.
Účinky užívania maky v kombinácii s kotvičníkom sa zvyšujú a nastupujú už niekoľko minút po užití u mužov aj u žien.
Odkazy: