Huba Reishi je vďaka svojim schopnostiam v Japonsku a Číne nazývaná aj ako huba večnej mladosti a nesmrteľnosti. Je výnimočná najmä svojimi imuno-stimulačnými schopnosťami.
Reishi sa odporúča pri nespavosti, búšení srdca, psychickej únave, nesústredenosti, závratoch a ďalších podobných stavoch. V pľúcach dokáže transformovať hlieny, tým zmierňuje kašeľ a dýchavičnosť.
Má schopnosť badateľne spomaľovať starnutie buniek. Môže sa využíť aj pri disharmónii v nekontrolovanom množení buniek, či stimulácii imunitného systému. Predstavuje účinnú pomoc pri predchádzaní rôznych neduhov a to všetko bez nepríjemných vedľajších účinkov. Huba reishi je výnimočná najmä svojimi imuno-stimulačnými schopnosťami. Tvrdí sa o nej, že ak ju užíva zdravý človek, pomôže mu vyhnúť sa ochoreniam. Chorému organizmu zas pomáha dostať ho z choroby o niečo rýchlejšie. Huba má schopnosť udržať organizmus bez zápalov, s primeraným tlakom krvi, bez výraznej precitlivenosti, bez škodlivých vírusov, zdurenín a tumorov. V Japonsku a Čine je dokonca schválená vládou ako prevencia a podporná liečba rakoviny a zaradená do oficiálneho zoznamu liekov.
Huba reishi obsahuje polysacharidy, aj organické germánium, ktoré sa podieľa na lepšom viazaní kyslíka krvou a vylučovaní toxínov z tela. Okrem toho sú v jej zložení aj triterpenoidy, adenozín, množstvo vitamínov a minerálnych látok. Vedci analyzovali obsahové látky a zistili, že obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, z minerálov má výrazný obsah železa a selénu a ďalej tiež obsahuje niektoré vitamíny zo skupiny B. Obsah germánia spájajú niektorí vedci s protinádorovým účinkom, iní zmieňujú, že podporuje imunitu. Ďalej obsahuje veľké množstvo antioxidantov, vlákninu, enzýmy. Medzi najvýznamnejšie terpenoidy patrí kyselina ganodermová a lucidenová. Odborníci uvažujú o tom, že táto huba, tradične odporúčaná na problémy s pamäťou, by mala práve vďaka pôsobeniu určitých látok zo skupiny terpenoidov aj priaznivé pôsobenie pri Alzheimerovej chorobe či rovnako všeobecne u problémov s pamäťou a u stareckej demencie. Rovnako tieto látky by mali preventívne udržať cievy bez trombóz (vďaka obsahu adenozínu), či uvoľňovať histamín, (z tohto dôvodu je reishi doporučovaná aj u alergikov).
K jej priaznivým pôsobením na naše zdravie patrí celková podpora detoxikácie organizmu, normalizácia hodnoty krvného tlaku, pomáha pri normálnom cholesterole, pomáha pri poruchách spánku či zmiernení príznakov astmy a má rad ďalších účinkov. Je dôležité však zdôrazniť, že k významným účinkom patrí pôsobenie imunostimulačné či imunomodulačné, čo významne podporuje imunitu. Tiež zlepšuje bunkový metabolizmus, odstraňuje z tela toxické látky nahromadené v pečeni a chráni ju pred zanášaním škodlivinami. Reishi taktiež povzbudzuje srdce (obsiahnuté látky zlepšujú prietok krvi). Často sa výťažok z reishi kombinuje s vitamínom C, pretože pomáha zlepšiť príjem polysacharidov obsiahnutých v tejto hube.
Odkazy: